Šmouhy na sklenicích: Pochopení problému

Lady with Shiny Clean Glass

Pro mnoho lidí jsou šmouhy na sklenicích věc rozpaků. Lidé, kteří zjistí, že se jejich skleničky během času zakalují je vyhodí nebo je schovají v zadní části skříně, aby je použili pouze když se nikdo nedívá. Takže, proč se to děje? Existují dvě hlavní příčiny šmouh na sklenicích a obě se dějí postupem času: jeden důvod je kvůli usazeninám tvrdé vody a druhý je kvůli korozi skla. Toto jsou dva naprosto odlišné důvody šmouh na sklenicích a vyžadují odlišné opatření pro jejich předcházení.

Usazeniny tvrdé vody

Pokud žijete v místě, kde se vyskytuje tvrdá voda, můžete čelit sedimentům shromažďujícím se ve vaší myčce. Tyto sedimenty, jako například vodní kámen, se mohou uchytit na vaše skleničky a talíře a způsobovat zakalený vzhled a šmouhy. Naštěstí, zatímco koroze je nezvratitelná, tento způsob zakalení může být napraven a jednoduše mu lze předejít.

Pravidelné a důkladné vyčistění vaší myčky s čističem myček Finish vám pomůže odstranit všechny ohavné zbytky, které mohou v myčce zbýt po mytí nádobí, jako například přebytečné jídlo, tuky a vodní kámen – předtím, než se stihne zachytit na vaše skleničky. Doporučuje se čistit vaši myčku každý měsíc, ne pouze jako prevenci vodního kamene, ale také aby se zajistila její efektivita na plný výkon a ušetřila vám čas. Přidání Finish Rinse Aid do vašeho mycího cyklu zajistí, že kapky vody, které se tvoří na povrchu se rozletí ještě předtím, než se vůbec vypaří a mohly by za sebou zanechat jakýkoliv zbytek vodního kamene, který zvládly nashromáždit.

Koroze skla

Pokud žijete v místě kde se nachází měkká voda, může být vaše nádobí náchylné na korozi. Koroze skla je další příčina šmouh na sklenicích. Tento druh zakalení však není limitován pouze na území s měkkou vodou a může se stát kdekoliv. Koroze skla může vzniknout z různých důvodů, od přílišného tepelného vystavování, špatné kvality skla až po zbytečně dlouhé čistící programy. Existuje řada cest, jak prodloužit životnost skleniček a je důležité těmto problémům předejít, než dojde k samotnému zakalení a šmouhám:

  • Když si kupujete skleničky, ujistěte se, že mohou být myty v myčce na nádobí.
  • Používejte čistící produkty Finish spolu s Finish Dish and Glass chráničem, abyste uchránili své skleničky před korozí a udrželi je lesklé po delší dobu.
  • Pokud máte změkčovač vody, tak se ujistěte, že je dobře nastavený.
  • Křehčí nádobí umývejte při nízkých teplotách nebo na nastavení mytí skleniček. Dartington Crystal doporučuje mycí prostředek na nádobí Finish. Můžete proto být v klidu až budete vkládat své oblíbené skleničky do myčky nádobí.
  • Jakmile je cyklus mytí nádobí dokončený otevřete myčku, abyste umožnili přebytečné páře uniknout. Modernější myčky se o toto postarají vnitřními větráky. Poté ponechejte své skleničky zchladit v myčce než je uklidíte.

I když měkkost vody velmi závisí na vaší lokalitě, tak není nad vaše síly ji ovlivnit. Pokud si nejste jisti zda se nacházíte na území s tvrdou nebo měkkou vodou, může vám to pomoci zjistit tento šikovný nástroj.