Protřepat, nemíchat: Výběr té správné skleničky

Proto, jak namíchat super koktejl, neexistují téměř žádné limity. Jedny z mála požadavků jsou správné ingredience, šikovné ruce a správná sklenice. Existuje velké množství sklenic všech tvarů a velikostí. Často jsou ovšem velmi specifické, podle toho o jaký druh drinku se jedná. Společně se podíváme na čtyři nejběžnější druhy sklenic a jak je servírovat. Ukážeme vám naše skvělé tipy a doporučení na správné mytí sklenic tak, aby jejich čistota byla vždy reprezentativní.

Highball sklenice

Highball je vysoké sklo s poměrně malým obvodem. Ideální pro nápoje sycené oxidem uhličitým, protože vysoký tenký tvar napomáhá zachování potřebných bublinek. Když je úzký obvod, tak bublinky tak rychle nevyprchají. Jedním z vysvětlení, jak vznikl pojem highball, je kvůli tomu, že dříve se skotská whisky nalévala do velkých ballů (sudů). Jedná se o objemovou jednotku, 1 ball = cca 218,2 litrů.

Skleničky highballs jsou navrženy tak, aby zachovali co nejvíce bublinek v nápoji. Jsou ideální pro koktejly, které mají šumivou složku. Jako je například:

 • Tom Collins
 • Long Island Iced Tea
 • Gin s tonikem
 • Cuba Libre

Lowball sklenice/whiskovka

Není překvapení, že lowbally jsou podobné sklenice, ale samozřejmě nižší a o dost podstatně. Základna sklenice je mnohem silnější, aby nápoj zůstal chladný. Obvod sklenice je široký, aby nápoj lépe oxidoval, neboli tzv. aby už na přičichnutí bylo zřejmé, o jaký druh drinku se jedná.

Tyto skleničky jsou ideální pro silné destiláty, jako je whisky a bourbon, protože chuť drinku je možné smísit se vzduchem. Perfektní drinky pro tyto sklenice jsou:

 • White Russian (u nás pod názvem Bílý medvěd)
 • Old-Fashioned
 • Caipirinha
 • Negroni

Martini sklenice/koktejlka

Tvar skleničky martini vznikl okolo roku 1900. Jejich tvar je tzv. snahou o maximalizaci oxidace nápoje, aby krásně provoněl. Nožička u skelničky je schválně delší, abychom nápoj rukou neohřívali a jakoby „véčkový“ tvar z profilu je pro snadnou konzumaci drinku. Stačí trochu naklonit zápěstí a v klidu můžete popíjet váš oblíbený nápoj.

Tvar skla je ideální pro jemně ochucené nápoje. Sklenička umožní, že se nápoj nepromíchá, takže opravdu dobře platí fráze: „Protřepat, nemíchat!“:

 • Martini
 • Manhattan
 • Gimlet
 • Pink Gin (Růžový Gin)

Coupe sklenice/Margarita sklenička

Coupe byl původně druh šampaňského navržený na základě určité části těla Marie Antoinetty. Jestli to je pravda se nepotvrdilo, ale v roce 2008 modelka Claudia Schiffer byla ve slavné kampani s tuto skleničkou. Zakulacený tvar sklenice snižuje možnost vylití nápoje a jedná se o něco mezi koktejlkou a sklenkou na šampaňské. Úzká nožka u sklenice zabraňuje ohřátí nápoje od rukou, takže je vhodná i pro delší popíjení.

V tomto tvaru sklenice se nejlépe servírují nápoje:

 • Cosmopolitan
 • Brandy Alexander
 • Grasshopper
 • Sidecar

Mytí

Musíte být velmi opatrní, při plnění myčky. Snažte se pokládat skleničky na horní polici s dostatečnými mezerami mezi sebou. Pokud budou u sebe, tak hrozí, že se během mytí mohou vzájemně dotýkat a poškrábat. V tom horším případě dokonce i rozbít. Mějte na paměti, že jsou sklenice různých tvarů a mají odlišná těžiště.

U highball sklenic není pravděpodobné, že by v myčce „cestovaly“, protože jsou velké a dlouhé. Přesto se ale ujistěte, že jim i dalšímu nádobí nehrozí rozbití.

Sklenice jako coupe, koktejlky nebo martini je potřeba dávat a skládat s citem. Může se zdát, že kvůli nim budete muset trochu upravit výšku horní police v myčce. Skleničky jsou široké, ale nožičky často mají dlouhé. Proto je potřeba nepospíchat při plnění myčky.

Pro všechny druhy skla je potřeba se ujistit, že používáte ten správný čistící prostředek. Finish Quantum Max Shine je speciálně vyvinut pro čistotu a lesk skleniček. Nezáleží, zdali se jedná o čiré nebo matné sklo. Samotný mycí proces může proběhnout v pořádku, ovšem Finish Quantum Max Shine zajistí, že i když sklo oschne, tak se na povrchu nevyskytnou žádné šmouhy, ani usazeniny od vody.

Bez ohledu na to, jak často popíjíte drinky, vám nyní můžeme zaručit, že to budete mít tzv. na úrovni. Vaše skleničky budou dokonale lesklé a čisté a samotný výběr skleničky a drinku už také znáte.

Podíl: