Skleničky na whisky

Whisky, neboli „voda života“ je destilována po téměř tisíc let a stále je velice populární. Asi vás automaticky napadne asociace ke Skotsku. Je ale potřeba neopomíjet také další zemi a tou je Irsko. Irsko má také nesčetné množství palíren tohoto drinku, s mnoho variantami. Dokonce jsou pro tento alkoholický nápoj vyráběny speciální skleničky. Pojďme se teď blíže podívat na různé tvary a druhy skleniček, ze kterých se nejčastěji whisky popíjí.

Panákovka

V těchto malých sklenicích se s whiskou nejčastěji setkáte v barech. Pro popíjení v baru je to klasika, kromě whisky se v těchto sklenicích servíruje například i bourbon. Z malé skleničky můžete sice pomalu popíjet, ale rozpoznání typu, příchutě nebo vůně pro vás bude obtížnější.

Whiskovka

Jedná se o typické spojení skleničky a whisky samotné. Jde o nízké skleničky s tlustým dnem. Díky tvaru skleničky můžete do pití přidat led, díky širokému dnu hrozí daleko menší riziko rozlití. V neposlední řadě můžete daleko lépe rozpoznat vůni drinku pouhým přivoněním, což ocení především znalci.

Snifter (koňakovka)

Tato sklenice je vhodná pro opravdové znalce whisky a dalších podobných destilátů, kteří si rádi vychutnají pití bez ledu. Díky baculatému tvaru se sklenička dobře drží v ruce a vůně se dobře mísí s okolním vzduchem. Pouhým přičichnutím dokonale ucítíte aroma a chuť whisky. I teplá whisky má něco do sebe a díky zakřiveným stranám na okraji sklenice budete moci objevit komplexnost a jemnost whisky tak jako nikdy předtím.

Sklenice tulipán

Tulipán je jedna z mála skleniček speciálně navržena pro ochutnávky a degustace whisky. Ze sklenky se ovšem mohou popíjet i další nápoje, dokonce i víno. Na výrobě tvaru sklenice se podílelo pět největších výrobců skotské whisky. Pití z ní je tedy opravdový požitek. Tvar sklenice je odvozený od tvaru květu tulipánu. Sklenice je na nožičce, která je dole trochu rozšířená. Sklenice tvaru tulipánu jsou také vyráběny bez nožičky, aby měl nápoj bližší kontakt s rukou a měli jsme tak lepší prožitek s vůní a chutí whisky.

Čištění a mytí whisky skleniček

Stejně, jako je tomu u ostatních skleniček, mohou vznikat pravidelným mytím šmouhy na skle, nebo různé koroze skla. Abychom tomu zabránili, používejte kvalitní a šetrný čisticí prostředek Finish Quantum Max Shine & Protect nebo Rinse Aid Power & Pure.

Finish vám přinese oslnivou čistotu, lesk a prodlouží životnost vašich sklenic. Na tvaru sklenice přitom nezáleží.

Podíl: