Bezpečnost myčky a nádobí

 

Řešíte často, zda můžete dát do myčky určitý kus nádobí? Abychom vám to ulehčili, níže pro vás máme pár informací, protože úplně vše do myčky opravdu dát nemůžete. Výrobci nádobí, talířů, skleniček atd. mají dokonce své standardy, co případně můžete v myčce mýt tak, abyste sklenice i vše ostatní maximálně ochránili. Samozřejmě nesmíme opomenout ani požadované standardy výrobců myček.

Co je tím myšleno?

Výrobci nádobí musejí dopředu promyslet správné chemické složení nádobí, aby i během mycího procesu, kdy na nádobí působí další faktory, byla jejich struktura stálá a neměnná. Jedná se zejména o vysokou teplotu při mytí nebo i působení dalších čisticích prostředků uvnitř myčky.

Bezpečná výroba

Různé typy nádobí různého složení vyžadují specifický přístup, aby bylo vše v pořádku. Díky tomu můžeme mýt nádobí v myčce v klidu bez problémů.

Sklo

Většina skleněných výrobků je vyrobena pomocí tzv. postupu při žíhání. Sklo se vyrábí pomalým zchlazováním při výrobě, aby byla jeho struktura odolnější proti změnám teplot. Podobným procesem výroby může být také tzv. temperování. Ovšem při této výrobě je sklo rozžhaveno ještě na vyšší teplotu a následně prudce zchlazeno studeným nátlakovým vzduchem. Tím pádem je toto sklo daleko odolnější vůči změnám teplot a nevadí mu ani mikrovlnné záření.

Keramika

Keramika je také vyráběna tak, abyste ji mohli dávat do myčky a postup je vcelku podobný jako u skla. Keramika se dělí na mnoho druhů - naše kuchyňská je vyráběna tak, že je po rozehřátí a vytvarování pomalu ochlazována (aby nepraskla). Oproti sklu je rozdíl pouze v chemickém složení materiálů. Jako ochranný povrch na keramiku je použita glazura, která dramaticky ovlivňuje stálost a odolnost keramiky vůči ostatním vlivům.

Plastové produkty

Plastové produkty nejsou typickými kusy nádobí, které by byly vhodné do myčky, a to zejména kvůli jeho jemné struktuře a odolnosti proti vysokým teplotám. Pokud má plastový výrobek nízký bod tání, hrozí při jeho mytí v myčce roztavení anebo prasknutí.

Můžete v myčce mýt všechno?

Pokud chcete dávat do myčky nový kus, který jste ještě nemyli, ujistěte se, že je to vhodné. Zejména pokud se jedná o nestandardní materiál. Často je na obalu u produktu napsané, zdali jej můžete mýt v myčce anebo ne. Předcházíte tak případným nepříjemnostem s rozbitým nádobím anebo myčkou samotnou.

Podíl: