Jak odstranit připáleniny z nádobí

Jaká je vaše ideální snídaně?

V největší oblibě jsou asi vajíčka na různé styly. Takže začátek přípravy je rozpálit si pánvičku, z lednice si vyndat čerstvá vajíčka a až budete mít rozpálenou pánvičku na cca 65°C[1], tak můžete rozklepnout vajíčka. Pak už je to u každého jiné. Můžete přidat trochu soli, pepře, případně vlastního tajného koření. Nyní už je jen potřeba vajíčka dobře sledovat a kontrolovat, protože případné připáleniny z vajíček jdou těžko z pánvičky dolů a hlavně by byla škoda si tak chutnou dobrotu připálit.

V tom náhle telefon. Zapomenete se plně věnovat snídani a neštěstí je na světě. Připálená vajíčka na pánvičce nejsou zrovna žádnou výhrou, proto se pojďme blíže podívat na to, jak tento problém jednoduše vyřešit.

Jak vznikají připáleniny?

Příprava vašich vajíček nebo dalších potravin na pánvi je komplexní chemickou reakcí, protože teplem se uvolňují z potravin proteiny, a ty reagují s kovem nebo s povrchem na dně pánvičky. Vznikají tedy pevné molekulární vazby mezi složkami zejména, pokud máte na pánvičce různé koroze z opotřebení. Teplo vajíčkům tolik nevadí, ale reakce s kovem už nejsou optimální. Abychom se ovšem vyhnuli možným chorobám, je nutné připálená vajíčka důkladně umýt.

Pokud používáte pro smažení vajíček různé oleje, je to dobře, ale všeho s mírou. Díky olejům a dalším mastným kapalinám předcházíte přímým reakcím s kovem a tedy i připáleninám, ale pokud máte poškrábanou pánvičku, tak uvolněné atomy kovu reagují s atomy potravin a ani olej to nejspíše nezachrání.

Co jsou to připáleniny

Dá se říci, že veškeré bílkoviny, smícháte-li je  s molekulami kovu, mají tendenci se při ohřevu na vysokou teplotu připálit. Ovšem neznamená to, že byste nemohli smažit na pánvičce žádné potraviny, jako jsou např. vajíčka, sýr, ryby nebo maso[2]. Je ale zapotřebí dávat si pozor při vaření a věnovat maximální pozornost přípravě pokrmů.

Co můžete dělat s připáleninou?

Pokud už se vám jídlo připálí, nemusíte z toho být nešťastní. Ani nebudete muset nechávat pánev nebo nádobí odmočit, protože Finish vás jednoduše zachrání. Se všemi zaschlými bílkovinami si perfektně poradí Finish Powerball tablety do myčky. Tyto tablety do myčky se zaměří jak na čistotu, tak i na zaschlé zbytky jídla a různé připáleniny.

Nebojte se, Finish se dokonale postará o vaše nádobí.

Podíl: