Jak se starat o skleničky

Lidé vyráběli sklo už před více, než 3500 lety. Jsou známy nalezené artefakty z Egypta, které se datují okolo roku 1350 př. n. l.. Šmouhy a zakalené sklo nicméně nebyl takový problém, ale až za dob Římanů se výroba změnila – začalo se vyrábět čiré sklo, aby bylo dobře vidět, o kterou barvu vína se jedná.

Pokud již Římané zvládli vyrábět krásně čiré a průhledné sklo, tak proč by tomu nebylo i nyní. Bylo by opravdu fantastické, kdyby někdo udělal návod, jak se starat o sklo, aby vypadalo stále, jako nové, nemyslíte? Naštěstí my jsme takový návod vytvořili.

Používání

Začneme jednoduše, jak používat sklo? Ze začátku není zapotřebí mnoho rad, jak nemít šmouhy na skle, ale je potřeba mít na paměti, že specifická struktura a složení u skla je velmi citlivé na změny, resp. nazýváme jej “tepelným šokem”. Tento pojem může znít, jako pojem z večerního akčního filmu, ale jedná se o běžný pojem, kdy pokud u skla rapidně změníme jeho teplotu, tak to může vést k tomu, že popraská, nebo rovnou se roztříští.

Mějte tedy na paměti, že pokud to výslovně výrobce nepovoluje, tak nepoužívejte sklo pro vařící vodu, nebo velmi horké tekutiny. Pokud se vám jen kousek skla odštěpí, nebo rozlomí, tak vám doporučujeme jej dále nepoužívat. Nejen, že se vám můžou dostat do nápoje malé úlomky, ale také se mohou v těchto trhlinách udržovat bakterie a choroboplodné zárodky, kterých se jen tak běžným umytím v myčce nezbavíte.

Mytí

Když vkládáte skleničky do myčky na nádobí, tak je vložte do horní přihrádky, pryč od ostatního nádobí. Pokud budete mít vysoké skleničky, tak si upravte výši polic v myčce, aby se vám tam dobře vešly. Je taktéž důležité, aby se navzájem nedotýkaly, protože by to mohlo vést k jejich prasknutí.

Chcete-li získat nejlepší výsledky v průběhu mytí, používejte leštidlo Finish Rinse Aid. To vám pomůže vyhnout se vodním nečistotám a nebude mít šmouhy na skle i při následném utírání.

Ukládání

Když dojde na ukládání skleniček, existují dva rozdílné tábory názorů: dnem nahoru anebo dnem dolů. Pokud položíte sklo dnem dolů, tak zamezíte, aby se vám do sklenic usadil prach, či další nečistoty. Hrozí ale riziko, že se usadí nečistoty na okraji sklenice, z které pijete, protože leží na odkapávači. Tímto doporučujeme používat tenký a čistý hadřík na utření odkapávače předtím, než tam položíte samotné sklenice.

Tato prevence zamezí dostat se nečistotám a špíně na okraj skleničky, ale zase není prostor, aby případné nečistoty odkapaly uvnitř sklenice. Může to být náročné na prostor, ale je potřeba zamezit, aby se sklenice dotýkaly a nevznikalo vakuum mezi odkapávačem a okrajem sklenic, která se mohou poté i přisát k desce a těžko se odtahují.

Tak tady to máte, jen pár jednoduchých rad, které je potřeba mít na paměti při péči o vaše skleničky, abyste zajistili, že zůstanou stále vhodné i pro samotného císaře.

Podíl: