Keramika v domácnosti

Daffs

Keramika a sklo se používá v domácnosti už od pradávna. Existuje mnoho typů glazur, ale každá může mít odlišné využití. První keramické výrobky pro potraviny a tekutiny se využívali cca 10 000 let př.n.l.. Pojďme se podívat na jejich výhody a využití. Zaručíme vám jejich lepší čistotu.

Solná glazura

Tato glazura má skelný lesk a vzniká tím, že se do pece při výrobě přihazuje malé množství soli. Jedny z prvních solných glazur se vyráběly v Německu okolo 13. století. Bohužel tato výroba, resp. proces produkuje velké množství znečištění ovzduší a z tohoto důvodu byla výroba minimalizována.

Popelová keramika

Tento druh keramiky je jeden z prvotních a používá se dodnes. Tato keramická výroba se začala používat asi 1000 let př.n.l. v daleké Číně. Při výrobě keramiky hrnčíři zjistili, že popel, který se z pece dostane na keramiku, se po vypálení zbarví dozelena a tím vzniká tzv. typický nazelenalý odstín. Množství popele u výroby určuje odstín zelené barvy.

Majolika

Existují dva druhy keramiky které se nazývají majolika. Jeden typ má stříbřitě lesklý a neprůhledný povrch. Keramika je na povrchu pokryta směsí smaltovaného cínu a začala se vyrábět okolo 9. století.

Druhý typ je nyní běžnější a je to keramika tzv. nesmaltovaná s ozdobnými prvky. Nejčastěji se jedná o sklo.

Jak samotná výroba, tak i finální vzhled je odlišný, ale výrazy zůstávají u obou stejné.

Péče o keramiku

Nejdříve se ujistěte, jestli je vhodné mýt vaší keramiku v myčce na nádobí. Většinou to není problém. Je dobré také zkontrolovat samotnou keramiku, jestli na povrchu nemá trhlinky. Mycí proces totiž může narušit strukturu glazury. Nezapomínejte, že když myjete keramiku v myčce, je dobré používat ten nejlepší a zároveň nejšetrnější mycí přípravek. Po letech našeho výzkumu doporučujeme Finish Quantum Max Shine. Čistí a zároveň chrání nádobí a keramiku.

Podíl: