Trendy v oblasti skla a sklenic

I když myčka na nádobí byla vynalezena už okolo 20. let minulého století, do domácností vyšší vrstvy se dostala až v 50. letech. Průměrné rodiny začaly používat myčku na nádobí až někdy okolo 70. let a za tu dobu se toho opravdu dost změnilo. Kvalita mytí? Určitě ano.

Jak to je s čistotou skleniček a kvalitou čisticích prostředků pro myčky? Naše mále shrnutí najdete níže.

70. léta

Stejně jako doba, tak i sklo a skleničky prošly bláznivými vzhledovými kreacemi, texturami a vzory. Nejtypičtější byly květinové vzory, ale i například různé kreslené postavičky. Ovšem v důsledku častého mytí barvy bledly a po čase už nebylo pořádně rozpoznat, co na skleničce bylo, když byla nová. Naštěstí se doba pohnula vpřed a už není problém v myčce mýt jakékoliv křehké a bohatě kreslené skleničky. Dříve se i běžně používaly pevné, barevné a tlusté sklenice na víno. I toto sklo nebyl problém mýt běžně v myčce. A konečně také v módě byly veliké a mohutné skleněné pivní korbely a tupláky.

80. léta

O tomto období můžeme říct, že bylo vše hranaté. Nemyslíme pouze architekturu, ale i skleničky - šampusky, koktejlky atd., často barevné a na nožičce. Typické bylo broušené barevné sklo na víno anebo ozdobné sklenice na whisky. Při mytí těchto skleniček bylo potřeba být velmi opatrný, často byly velice křehké a lehce se rozbily. Naštěstí díky nejnovějším technologiím už není problém mýt žádné skleničky ani, pokud jsou z křehkého a ozdobného skla.

90. léta

Skleničky na každodenní používání měly žebrované vroubkování a případně byly doplněny malou dekorací. Pro každodenní mytí to bylo zcela bez problémů.

Sklenice na pivo a půllitry už nebyly tolik v kurzu, protože je převálcovaly plechovky anebo láhve s pivem, do popředí se také dostaly skleničky na víno. Chardonnay a různá další vína a sekty se staly velice populárními, a dokonce i skleničky byly mnohem menší (25 cl). Díky tomu se však snadno pokládaly do horní police v myčce na nádobí.

2000 – nynější doba

V dnešní době jsou finanční náklady na skleničky velice nízké, není problém si v některých výprodejích pořídit novou sadu skleniček za pár korun.

Skleničky na víno jsou nyní vyšší a větší. Proto by vás mohlo lákat mýt skleničky pouze ručně, ale i myčky a jejich police uvnitř se upravily. Výběr skleniček je opravdu bohatý, od širokých a baňatých, až po úzké a vysoké.

Velice praktické a často využívané jsou vysoké válcovité sklenice neboli long-bally. Mnoho lidí je používá denně, a to jak na obyčejnou vodu, šťávu, čaj, ale třeba i na koktejly (mojito, ..) nebo pivo. Praktické je i mytí. Hezky a snadno se vejdou do polic myčky a také něco vydrží.

Ať už si budete vychutnávat váš oblíbený ročník červeného Sauvignonu  anebo Cola-colu, tak pro správnou čistotu všech skleniček používejte do myčky i Finish leštidlo Rinse aid. Leštidlo se postará, aby vaše sklo bylo bez šmouh a různých skvrn a působí i proti korozi.

Není nic lepšího, než když si vychutnáte skvělé pití z vámi oblíbené a čisté skleničky s přáteli.

Podíl: