Výhody hygieničnosti myčky nádobí

Možná je to děsivá představa, protože jde o místo, kde připravujete jídlo, ale věděli jste, že v kuchyni je více bakterií než v kterékoliv jiné místnosti domu včetně koupelny[1]?

Houbičky a utěrky se mohou stát živnou půdou pro škodlivé bakterie. 

Potenciálně škodlivé bakterie se mohou vyskytovat například na hadřících na nádobí. Spolu s houbičkami jsou právě hadříky největším zdrojem bakterií ve vašem domě.1 Bakteriím se daří ve vlhkém a teplém prostředí, takže kuchyňská houbička je pro ně ideálním domovem.

Utěrky, které používáte na utírání nádobí, rukou a kuchyňské desky, jsou pro bakterie rovněž lákavé. Jestli tedy myjete a pak utíráte nádobí něčím, co by mohlo být domovem pro bakterie, je vaše nádobí skutečně tak čisté, jak si myslíte?

Vysoká teplota zabíjí bakterie

Vydrží vaše ruce teplotou kolem 60 °C nebo vyšší?

Voda v myčce nádobí se zahřívá na vysokou teplotu, která pomáhá vyhubit všechny bakterie a zanechává tak vaše příbory, nádobí a skleničky hygienicky čisté a připravené k dalšímu použití. Při ručním mytí nemáte žádnou záruku, že se zbavíte všech bakterií, které se na příborech či nádobí vyskytují.

Dokonce i při kratším cyklu bude vaše myčka schopná dosáhnout vyšší teploty, než jakou vydrží vaše ruce při mytí ve dřezu, a pomůže tak zabít bakterie, které představují riziko pro vaši rodinu a děti.

Proč je myčka nádobí tak účinná?

Ve zkratce: teplejší voda a silnější čisticí prostředky v koncentrovaném množství vody (zhruba 10.5 litru na dávku)[2] pomáhají s tepelnou dezinfekcí a čistotou. Když myjete nádobí ručně, nesoustředíte se jen na mytí, ale máte starost i o své ruce. Například musíte použít vodu, která je horká, ale ne příliš, abyste si ruce neopařili. Také musíte mít dostatečně účinný čisticí prostředek, který bude ale zároveň jemný k vašim rukám.

Když máte myčku nádobí, o teplotu vody se nemusíte starat. Je vaším největším spojencem v boji proti špíně a bakteriím vyskytujícím se na nádobí.  Ztuhlý tuk se na povrchu nádobí drží. Oproti tomu tekutý olej má tendenci sklouznout. Takže vysoká teplota, která změní tuhý tuk na tekutý, je pro vyčištění toho nejmastnějšího nádobí nezbytná.

Mycí prostředky určené pro myčky nádobí, jako třeba Finish tablety s Powerball, obsahují různou škálu chemických látek, z nichž každá má svou vlastní významnou roli při mytí nádobí. Je ale potřeba, aby tyto látky navzájem spolupracovaly, ačkoli působení každé z nich vyžaduje jiné optimální podmínky.

Od návrhu mycích košů až ke způsobu, jakým se voda rozprašuje uvnitř zařízení; moderní myčky nádobí často nabízejí funkce, které obecně předčí ruční mytí ve dřezu.[3] V uzavřeném prostředí myčky se Finish Powerball může dát do práce a vy nemusíte trávit čas drhnutím nádobí. Jednoduše ho vyskládejte do myčky a nechte tento spotřebič, aby se spolu s mycím prostředkem postaral o zbytek za vás![1] http://www.webmd.com/food-recipes/germs-in-kitchen

[2] http://hss.ulb.uni-bonn.de/2011/2588/2588.pdf

[3] https://www.washingtonpost.com/news/energy-environment/wp/2015/05/05/why-you-shouldnt-wash-your-dishes-by-hand/

Podíl: