Perfektně prostřený stůl

Jak vykouzlit perfektně prostřený stůl

Když plánujete dokonalý večírek, Vaší prioritou nejspíš bude sestavit působivé menu a seznam hostů zajišťujících příjemnou zábavu, ale často jsou to právě drobné detaily jako prostírání, které zajistí opravdu nezapomenutelný večer. Inspirujte se našimi jednoduchými, ale stylovými návrhy.

Etiketa a základy

Etiketou se sice nemusíte řídit do puntíku (ani nemusíte brát vážně přehnané principy vybraného stolování), ale existuje několik základních pravidel, které Vám pomohou vykouzlit elegantní a atraktivní tabuli. Šest zlatých pravidel:

  1. Jídlo vlevo, nápoj vpravo.
  2. Pokud používáte zvláštní talíř na přílohu, i on by měl být vlevo od židle. 
  3. Skleničky by měly být umístěny vpravo společně se lžící na polévku a noži.
  4. Sklenice na vodu by měla být přímo nad nožem na hlavní vchod a sklenice na víno vpravo od ní. 
  5. Příbor na dezert může být na kterékoli straně talíře nebo nad talířem s lžičkou mířící doleva a vidličkou mířící doprava.
  6. Dbejte na to, aby na každé straně talíře byly v jednom okamžiku maximálně 3 kusy příboru.

Chcete-li ušetřit místo, můžete položit talíř na přílohu na talíř určený pro hlavní vchod – tím prostírání dodáte i výškovou dimenzi.

Letní svěžest stolu propůjčíte, pokud na srolované ubrousky položíte větvičku čerstvých bylinek nebo květinu.


Rozmarýn má nádherné pikantní aroma a levandule se svou zářivě fialovou barvou a letní vůni je rovněž skvělou volbou. K větvičce provázkem připevněte kartičku, na kterou ručně napište jméno hosta. Vaše tabule tak bude osobnější.

Máte-li větší ambice, můžete ubrousky pomocí této atraktivní techniky složit do tvaru růže. Barvy můžete přizpůsobit svým preferencím. Pomocí našeho videa se naučíte složit růži krok po kroku: Jak tabuli doladit


Budiž světlo. Pokud pořádáte večírek, vynikajícím způsobem, jak vytvořit vřelou atmosféru, je ozdobit tabuli originálními svítidly. Můžete nechat plout svíčku v malém skleněném držáčku s malým množstvím vody a několika lučními květy. Držáček můžete jednoduše položit nad talíř během podávání jídla. Jmenovky.

Může se jednat o vytištěné jmenovky, ale nebojte se dát prostor představivosti. Drobné, ručně vyrobené dárky opatřené iniciálami či jmény hostů jsou skvělým způsobem, jak lidem ukázat, kam si mají sednout, a zároveň jim dát najevo, že si jich ceníte. Přihrádky s písmeny z hry Scrabble jsou svérázné a po večeři je můžete rovnou využít ke klání. Korkové zátky ozdobené stužkou a kartičkou objasní zasedací pořádek a hosté si je mohou odnést domů. Další inspiraci k elegantnímu prostírání najdete v našem videoprůvodci:

Podíl: