Přejít na obsah
JAK NA VODNÍ KÁMEN A SKVRNY V MYČCE

Jak na vodní kámen a skvrny v myčce

Zjistěte, jak zabránit tvorbě vodního kamene ve vaší myčce a zbavit se skvrn a bílého povlaku na nádobí. Pravidelnou údržbou prodloužíte životnost myčky a budete si užívat perfektně čisté nádobí.

Možná jste slyšeli, že žijete v oblasti, kde se vyskytuje tvrdá voda. Ta může na skle a jiných površích zanechávat skvrny a bílý povlak, a také způsobovat usazování vodního kamene v myčce. Co tedy přesně tvrdá voda je a co musíme udělat, abychom tyto nánosy a usazeniny z myčky odstranili?

Co je tvrdá voda?

V některých oblastech voda, která vytéká z vašeho vodovodního kohoutku, prosakovala vápencovými a křídovými horninami tvořenými uhličitany. Měkká voda se vyznačuje nízkým obsahem těchto sloučenin, zatímco tvrdá voda obsahuje relativně vysoké procento vápníku a hořčíku a také dalších minerálů. S tím sice není spojeno žádné zdravotní riziko, ale jak jsme již zmínili, tvrdá voda může způsobovat skvrny a usazování vodního kamene, jakož i snižovat účinnost mycího prostředku.

Odstranění skvrn z tvrdé vody

Matné zakalené sklenice, bílý povlak na nádobí a usazování vodního kamene může být způsobeno tvrdou vodou. Proti tomu lze použít leštidlo Finish .

Leštidlo Finish

Se skvrnami a povlakem od vody si snadno poradí leštidlo Finish. Při dodržení následujících kroků se bude nádobí lesknout jako nové.

1. krok: Zkontrolujte, zda má vaše myčka vestavěný dávkovač tekutého leštidla. Obvykle se nachází v blízkosti zásobníku na mycí prostředek.

2. krok: Nalijte do dávkovače leštidlo Finish. Pokud vám leštidlo ukáplo mimo dávkovač, utřete ho.

3. krok: Finish se dávkuje automaticky během oplachování pokaždé, když pustíte myčku.

4. krok: Doporučujeme udržovat zásobník leštidla vždy plný. Jednou za měsíc jej zkontrolujte a doplňte. Případně pokud na myčce bliká červená kontrolka signalizující nízkou hladinu leštidla, leštidlo doplňte.

Zabránění tvorby vodního kamene v myčce

Výše uvedené postupy vám pomohou zbavit se usazenin tvrdé vody v myčce. V první řadě je však důležité učinit nezbytná opatření, aby se tomuto usazování zabránilo. Nejlépe toho dosáhnete pravidelným čištěním myčky nádobí – stačí postupovat podle níže uvedených jednoduchých kroků s použitím soli do myčky Finish a čističe myčky Finish.

Sůl do myčky Finish

Doplnění soli do myčky Finish zpravidla předchází tvorbě usazování vodního kamene v myčce, protože změkčuje vodu přitékající do mycího prostoru.

1. krok: Sůl do myčky je třeba nasypat do zásobníku – speciálního filtru ve vaší myčce. Ten se obvykle nachází na dně myčky, oproti dvířkům, ale pro jistotu si to ještě ověřte v návodu od výrobce nebo v pokynech pro použití.

2. krok: Na obalu zkontrolujte, kolik soli budete potřebovat. K odměření a doplnění soli do myčky vám může posloužit odměrka nebo nálevka.

3. krok: Otevřete uzávěr zásobníku a nasypte do zásobníku sůl.

4. krok: Po naplnění zásobníku jej uzavřete uzávěrem.

5. krok: Nezapomeňte sůl do myčky pravidelně doplňovat, pokud si všimnete, že je jí v myčce málo. U některých myček při nízkém obsahu soli bliká červená kontrolka. Když k tomu dojde, co nejdříve zásobník soli doplňte!

Čistič myčky Finish

1. krok: Ujistěte se, že je myčka prázdná, a kromě čističe nepoužívejte žádný mycí prostředek.

2. krok: Umístěte lahvičku čističe myčky Finish dnem vzhůru, přičemž víčko ponechejte na lahvičce (ale odstraňte z něj nálepku).

3. krok: Zavřete dvířka a zapněte program s nejvyšší teplotou.

4. krok: Po dokončení mycího cyklu lahvičku vyjměte a vyhoďte do popelnice na plasty. Vaše myčka bude mít optimální účinnost.

5. krok: Doporučujeme používat čistič myčky jednou za tři měsíce. Pokud myčku zapínáte často nebo vás trápí nepříjemný zápach či myčka začne špatně mýt, čištič myčky používejte v kratších intervalech podle potřeby. Odstranění skvrn z tvrdé vody je důležitou součástí údržby myčky. Nejenže se vaše nádobí a sklenice budou krásně lesknout, ale také tím prodloužíte životnost myčky.

 

Odstranění skvrn z tvrdé vody je důležitou součástí údržby myčky. Nejenže se vaše nádobí a sklenice budou krásně lesknout, ale také tím prodloužíte životnost myčky.