Přejít na obsah
FILTR V MYČCE A JAK HO ČISTIT

Filtr v myčce a jak ho čistit

Jak poznáte, že je potřeba vyčistit filtr ve vaší myčce? Podívejte se, jaké jsou druhy filtrů a co obnáší jejich údržba.

Hlavním účelem filtru v myčce je chránit čerpadlo před ucpáním nebo poškozením zbytky jídla. Filtr také brání, aby se zbytky včerejší večeře znovu neusadily na umytém nádobí. Hraje tedy důležitou roli, a je-li správně udržovaný a čistý, budou čisté, lesklé a beze skvrn i sklenice a ostatní nádobí.

Ručně čištěné versus samočistící filtry

V myčkách se vyskytují dva druhy filtrů: samočistící a ty, které se musí čistit ručně. Který z nich v myčce máte, zjistíte v návodu k použití myčky. Samočistící filtry fungují tak, jak napovídá už jejich název – moc údržby od vás nevyžadují, protože se v nich obvykle zbytky nehromadí. Obsahují totiž drtič, který zbytky jídla rozemele a pak je odplaví společně s vodou do odpadu. Jejich nevýhodou je, že právě kvůli mletí pevných zbytků jsou výrazně hlučnější než filtry čištěné ručně. Naproti tomu je ruční filtr v myčce obvykle vybaven síťkou, v níž se zachycují zbytky jídla – ovšem ty z ní pak musíte odstranit vy. Síťku je třeba čistit alespoň jednou za měsíc (nebo i častěji podle toho, jak často myčku používáte), jinak se v ní zbytky jídla začnou hromadit, zapáchat a narušovat oběh vody. To vše samozřejmě neprospívá výsledné čistotě nádobí z myčky, a proto je třeba se ručně čištěným filtrům pravidelně věnovat.

Jak nejlépe vyčistit filtr v myčce ručně

  1. Pravidelné čištění filtru v myčce je zásadní pro její správné fungování. Stačí dodržovat následující jednoduché pokyny:
  2. Myčku zcela vyprázdněte a vyndejte z ní spodní koš.
  3. Najděte filtr (měl by vypadat jako krátká válcová trubka), pootočením jej uvolněte a opatrně vyjměte z myčky. Filtry mívají dvě části: trubku a pod ní plochý filtr. Ten je také třeba vyndat.
  4. Filtr propláchněte pod tekoucí vodou a vymyjte z něj všechny viditelné nečistoty. Případný vodní kámen a tuhé zbytky můžete odstranit starší, měkkou houbičkou s trochou prostředku na mytí nádobí. Postupujte však opatrně, abyste nepoškodili síťku filtru.
  5. Pak filtr vložte zpět do myčky a pootočením jej zajistěte ve správné pozici.

Jak poznáte, že byste měli filtr čistit častěji

Protože je filtr v myčce schovaný pod spodním košem na nádobí, snadno zapomenete, že by se měl pravidelně čistit. Pokud si ale všimnete níže popsaných jevů, berte to jako znamení, že máte filtr v myčce vyčistit:

  • viditelný nános zbytků ve filtru
  • voda správně neodtéká
  • nepříjemný až odporný zápach
  • viditelné zbytky nebo skvrny od jídla na nádobí, skle a příborech i po umytí
  • zbytky jídla v ostřikovacím rameni

Čištění filtru jde snadno a rychle a je dobré jej provádět alespoň jednou měsíčně. Naštěstí platí, že pokud z nádobí před vložením do myčky zbytky jídla seškrábnete, nebudete muset filtr čistit tak často. Každopádně však můžete pravidelné čištění filtru spojit s celkovým čištěním myčky. Přesně pro tento účel slouží čistič myčky Finish.