Přejít na obsah
JAK UMÝVAT SKLENICE V MYČCE

Jak umývat sklenice v myčce

Nikdo nechce mít zašlé sklenice, na kterých je bílý povlak, šmouhy a skvrny. Zjistěte jak na to, aby se vaše skleničky leskly jako zbrusu nové. 

Sklenice a další skleněné nádobí patří k nejčastěji používaným předmětům v domácnosti, a tudíž se i hodně často myjí v myčce. V důsledku častého mytí a vysokých teplot se však na skle mohou objevovat matné skvrny.  

Zakalení skla má dvě hlavní příčiny, přičemž obě se projevují postupně. První z nich je vodní kámen způsobený tvrdostí vody, druhou příčinou je koroze. Ochrana před těmito dvěma různými typy zakalení při mytí skleněných zapékacích mís či sklenic vyžaduje různé přístupy.   

Zakalené sklo a usazeniny způsobené tvrdostí vody

Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, v myčce se vám mohou tvořit minerální usazeniny. Tvrdá voda může pro myčky představovat problém, protože minerály v ní obsažené mohou na sklenicích a nádobí tvořit matné skvrny. Tyto usazeniny, jako například vodní kámen, ulpívají na sklenicích a dalším nádobí a vytvářejí na nich bílý povlak. Proti působení tvrdé vody vždy do myčky doplňujte sůl a leštidlo. Sůl změkčuje vodu, zlepšuje účinek mycích prostředků a brání tvoření skvrn z vodního kamene, takže nádobí je pak zářivě čisté. Leštidlo chrání skleničky a zajišťuje jejich lesk. Pro nejlepší umytí vždy používejte kvalitní mycí prostředky, například Finish Ultimate Plus, a společně s nimi i sůl a leštidlo.

Jak předcházet zakalení sklenic?

Tento typ zakalení skla se naštěstí dá napravit a lze mu také snadno předejít, pokud se budete držet těchto zásad: Pravidelně a důkladně myčku čistěte pomocí čističe myčky Finish, který odstraní nepříjemné pozůstatky po mytí, jako je mastnota, nečistoty a vodní kámen, aby se pak neusadily na vašich sklenicích. Zařaďte do mycího programu leštidlo Finish, které zajistí, že se kapičky vody na povrchu nádobí rozptýlí dřív, než uschnou a zanechají po sobě vodní kámen. Vždy do myčky doplňujte sůl Finish, která změkčuje vodu a brání vzniku usazenin vodního kamene na sklenicích. Upravte teplotu v myčce nebo zkuste použít jiný mycí program. Některé myčky mají speciální nastavení pro sklo, případně lze v rámci zvoleného programu ručně snížit teplotu. Při snížené teplotě by se mělo omezit i zakalení.

Koroze skla

Pokud žijete v oblasti s měkkou vodou, hrozí vám zvýšené riziko koroze skla, což je další příčina jeho zakalení. Může k ní však dojít kdekoliv. Způsobuje ji řada faktorů, od vystavení horku a nízké kvality skla až po typ mycího prostředku a délku mycího programu. Proto používejte naše leštidlo, které korozi brání.

Jak zabránit korozi skla v myčce

Prodloužit životnost skla a zabránit skvrnám na sklenicích po mytí v myčce lze několika způsoby. Je však důležité udělat to dřív, než se koroze skla projeví nezvratně: Při nákupu skla si ověřte, zda ho lze mýt v myčce. Lesk sklenic zachováte delší dobu, pokud budete používat mycí prostředek jako například Finish Ultimate Plus. Máte-li změkčovač vody, zkontrolujte, nastavený na příliš vysokou hodnotu. Křehčí sklo myjte při nízké teplotě nebo s programem mytí skla. Po skončení mycího programu myčku otevřete, aby mohla unikat pára. Moderní myčky toto řeší pomocí vestavěných ventilátorů. Než sklo z myčky vyndáte, nejdříve ho nechte vychladnout. Tolik k příčinám a teď si přečtěte něco víc o tom, jak se zakalení na oblíbených sklenicích vyhnout, než ke svému stolu pozvete velkou návštěvu.

Jak mýt sklenice v myčce

Sklenice používáme každý den znovu a znovu, ale s každým mytím mohou více matnět. Chcete-li skleničky pokaždé z myčky vyndat zářivě lesklé, projděte si následující tipy. Sklenice vkládejte do horního koše, stranou od ostatního nádobí. Nejlepších výsledků dosáhnete s leštidlem Finish, které zabrání tvorbě skvrn na sklenicích, takže je po skončení mycího programu nebude třeba přemývat a leštit. Po umytí lze sklenice ukládat dvěma způsoby – okrajem dolů nebo vzhůru. Stojí-li sklenice dnem vzhůru, neusazuje se v ní prach a další nečistoty. Ovšem pokud ji postavíme dnem dolů, pak se část, z níž pijeme, nemůže kontaminovat z poličky a také se snižuje riziko, že se okraj sklenice poškodí. Nedá se nic dělat – v tomhle případě je volba na vás.

Mytí vinných sklenic v myčce

Mytí sklenic na víno v myčce je naprosto bezpečné, pokud do ní nádobí správně naskládáte. Je-li to možné, vkládejte vinné sklenice do horního koše. Aby tam na ně bylo dost místa, budete ho možná muset posunout dolů. Dbejte na to, aby se sklenice vzájemně nedotýkaly, při nárazech by mohly popraskat. Robustnější sklenice (s tlustším okrajem a nožkou) lze vložit i do spodního koše, musí však být uloženy bezpečně a stranou od ostatního nádobí. Řada moderních myček má k dispozici programy pro jemné nádobí nebo sklo. Nižší teplota a menší tlak vody z trysek je pro mytí vinných sklenic ideální. Nezapomeňte přidat leštidlo Finish proti skvrnám a zakalení. Aby vám sklenice déle vydržely krásně lesklé, mějte těchto pár prostých tipů na paměti.

Nejčastější dotazy 

Mycí přípravek musí odpovídat systému čištění vaší myčky. Prostředky do myček mají speciální složení, které rozptýlí zbytky jídla a mastnoty a udrží je v suspenzi, již pak odstraní finální oplach. Při tom nevzniká téměř žádná pěna.

Nejlepších výsledků dosáhnete používáním prostředku, který doporučuje výrobce vaší myčky.

Není! Oplachování je již minulostí. A i když se to v řadě domácností stále děje, je to jen ztráta času a plýtvání vzácným zdrojem.

Moderní mycí prostředky jako například Finish Ultimate All in 1 obsahují bělicí látky a enzymy a výrobci myček je doporučují k použití bez předmývání.

Bělicí látky čistí úporné skvrny například od čaje a kávy, zatímco enzymy štěpí bílkoviny a škroby. Stačí seškrabat z nádobí větší zbytky jídla do koše a vložit nádobí do myčky.

Tablety do myčky obsahují povrchově aktivní látky, díky nimž kapalina, ve které se rozpustí, účinněji odstraňuje a odplavuje mastné nečistoty. Dále také enzymy (štěpí škroby a bílkoviny), změkčovadla (změkčují tvrdou vodu) a bělicí látky.

Jakmile tabletu vložíte do dávkovače mycího prostředku, myčka ji ve vodě začne postupně rozpouštět optimálním tempem, aby se z ní všechny složky uvolňovaly do vody rovnoměrně a důkladně vaše nádobí umyly!

Prostředky k mytí nádobí v myčce je třeba skladovat v suchu. Používáte-li prášek, po každém použití pečlivě uzavřete jeho balení, aby nezvlhl (a také aby se nerozsypal). Stejně jako všechny ostatní čisticí prostředky skladujte i mycí přípravky mimo dosah dětí.

Leštidlo je zapotřebí, protože:

  • zajišťuje, aby umyté nádobí bylo lesklé a bez skvrn
  • napomáhá sušení

Sůl je potřeba, protože:

  • chrání myčku před vznikem vodního kamene
  • změkčuje vodu, která pak lépe myje

Kombinované tablety jako Finish Ultimate All in 1 nebo Finish Power All in 1 už sůl a leštidlo obsahují. V oblastech s vysokou tvrdostí vody však doporučujeme používat ještě sůl a leštidlo zvlášť pro lepší ochranu myčky a optimální výsledky mytí.

Používání tablet do myčky je velmi snadné. Sejměte případný ochranný obal, vložte tabletu do dávkovače mycího přípravku ve dvířkách myčky, dávkovač uzavřete a zapněte myčku – o zbytek se už postará technika a Finish!

Podrobné informace o používání tablet Finish naleznete níže.

Suchýma rukama vyjměte tabletu z balení a vložte ji do dávkovače mycího prostředku. Dbejte na to, aby dávkovač i tableta byly suché – tableta by se jinak rozpustila předčasně. 

Pevně uzavřete balení se zbývajícími tabletami. Tablety chraňte před horkem a vlhkem. 

Naše tablety jsou bezobalové (kromě tablet Finish Classic) a jsou vyrobeny tak, aby svůj obsah uvolňovaly do vody postupně. Tablety proto nepropichujte ani se je nepokoušejte rozbalit.

Zavřete dávkovač mycího prostředku a poté dvířka myčky.

Dbejte na to, aby všechno nádobí bylo možné mýt v myčce, přičemž stříbro ukládejte odděleně od nerezové oceli.

Kovové předměty myjte podle pokynů výrobce.

Zapněte myčku. Optimální teplota vody je 51 až 60 °C.

Pro dosažení nejlepších výsledků se také doporučuje používat leštidlo Finish, po kterém se nádobí více leskne a rychleji schne (v porovnání se samotným mycím prostředkem).

Zda je nutné odstranit plastový obal z tablet, závisí na konkrétním zakoupeném výrobku. Nepsaným pravidlem je, že jsou-li tablety baleny samostatně, pak se z nich plastový obal před použitím odstraňuje. Je-li však tableta potažena tenkým, průhledným plastickým filmem, ten se nesundává, protože se bezpečně rozpustí v průběhu mytí.