Přejít na obsah
ŠETŘÍ MYČKA ENERGII?

Šetří myčka energii?

Zjistěte, kolik elektřiny myčka spotřebuje a jaké jsou její výhody ve srovnání s mytím nádobí ručně.

Je všeobecně rozšířená mylná představa, že mytí nádobí ručně je ekologicky šetrný přístup. Obvykle je pravdou opak, protože používání myčky bývá mnohdy ekologičtější. Myčky spotřebovávají minimum vody, čímž snižují i celkové množství energie vynaložené na umytí nádobí. Takže nešetří jen váš čas a námahu, ale také vodu a energii.

Kolik elektřiny myčka spotřebuje?

Stěžejní otázka ohledně myček zní: „Mají myčky velkou spotřebu elektřiny?“ Upřímně, odpověď záleží na řadě faktorů – například jak často běží, jaký program volíte, jaké máte smluvní podmínky s dodavatelem elektřiny nebo jaká je značka a typ vaší myčky.

Kolik kWh myčka spotřebuje?

Myčky mívají spotřebu mezi 1,2 a 2,4 kWh, přičemž průměrná myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus pouze přibližně 1,8 kWh. Myčka používá elektřinu obvykle pouze pro řídicí elektroniku a čerpadlo, protože ohřev vody je většinou zajištěn napojením na přívod teplé vody, takže samotná myčka vodu neohřívá. Chcete-li zjistit, kolik stojí provoz myčky, potřebujete znát příkon myčky ve wattech, kolik hodin běží a jakou průměrnou cenu platíte za jednu kilowatthodinu. Pokud investujete do slušné, energeticky úsporné myčky, u níž je energetická úspornost doložená certifikátem (což znamená, že je její provoz vysoce hospodárný), můžete si být jisti, že spotřeba elektřiny je u takové myčky minimální. U starších typů myček se spotřeba elektřiny obvykle liší, proto se raději podívejte do návodu ke své myčce.

Je používání myčky energeticky úspornější?

Ve většině případů jednoznačně ano. Pokud jde o srovnání mytí nádobí v myčce nebo ručně, možná se na první pohled zdá zapnutí elektrického spotřebiče jako méně energeticky úsporné. Vezmete-li však v úvahu, že v první řadě je potřeba vodu na mytí nádobí ohřát a že ručním mytím se spotřebuje podstatně více vody, dává to smysl. A protože myčky jsou většinou z hlediska spotřeby vody úspornější, jsou také obvykle úspornější z hlediska spotřeby energie.