Jak vytvořit inspirativní letní tabuli

Pokud chystáte večírek, určitě chcete, aby stůl hosty zaujal stejně jako jídlo. Prvním krokem k vytvoření inspirativní tabule s velkým vizuálním kouzlem jsou lesklé skleničky a talíře. Existují však i další techniky, jak můžete jídlo vyzdobit, abyste udělali dojem. Podívejte se na našeho jednoduchého průvodce k vytvoření úchvatné letní výzdoby stolu.

BARVY A TÉMA

Pro ubrousky, podložky a běhouny zvolte výrazné barvy, jako je limetkově zelená, zářivě žlutá či oranžová. Váš stůl tak bude mít krásný letní nádech.

Láká-li Vás konkrétní kuchyně, například téma inspirované Španělskem, nazdobte stůl barvami, předměty a vůněmi spojenými s touto zemí.

Tapas, paella a churros skvěle vyniknou na rustikálních terakotových talířích s ubrusem a ubrousky v odstínech červené a žluté. Zvolené téma nemusí ze stolu křičet. Rafinované drobnosti jsou tou správnou cestou.

USPOŘÁDÁNÍ

V pohodlí svého domova se nemusíte obtěžovat strnulou formální etiketou. Nemusíte tedy stůl schovávat pod ubrus, pokud má poutavý design – klidně jej ukažte.

Snadným způsobem, jak pro každého hosta vytvořit jasně definovaný prostor, je rozmístit na stůl v rozumných intervalech běhouny tak, aby každý host měl dost místa a prostor na talíře a sklenice.

Doporučujeme, abyste mezi jednotlivými místy ponechali alespoň 40 cm. Určitě nechcete, aby Vaši hosté byli při večeři namačkáni jako sardinky. To už je lepší prodloužit stůl jiným, i když třeba nemá stejné rozměry.

VÝZDOBA STOLU

Chcete-li vyzdobit střed stolu, zvolte něco, co není příliš vysoké. Ideální velikost je 25x25 cm. Výzdoba by měla sloužit jako ústřední bod stolu, ale neměla by být příliš nápadná a obtěžující. Hosté by se měli navzájem vidět a mít možnost konverzovat.

Chcete-li letní výzdobu s minimálním úsilím, můžete využít jiskřivě skleněnou karafu naplněnou citrusovým ovocem (limetkami, citróny a pomeranči) – to je jednoduchý barevný trik, který nemůže selhat.

Toužíte-li po něčem ambicióznějším, naplňte malé skleněné či keramické nádobky různých výšek malým množstvím hlíny smíchané s aromatickými bylinami, jako je citrónový tymián, rozmarýn či fenykl. Vyčarujete tak voňavé dekorativní prvky s rustikálním nádechem.

Výzdoba může zároveň sloužit jako osvětlení. Máte-li zálibu v originalitě, můžete umístit čajové svíčky do lucerniček, starých sklenic od džemu či běžných sklenic na pití. Vznikne půvabná výzdoba s ležérní elegancí

JAK VŠE DOLADIT

Chcete-li dodat stolu symetrii a posílit svěží, letní téma, připravte skleněný džbán s vodou a nakrájenými limetkami a citróny a další s vodou a lístky máty. Každý položte na jeden konec stolu. Bude to vypadat fantasticky a voda navíc dostane zajímavou chuť.

Dojem také uděláte, pokud menu představíte zajímavým způsobem. Jednoduché kartičky na stole jistě zafungují, ale můžete také nechat potisknout látku či napsat pokrmy křídou na tabuli. Pokud menu namalujete a vystavíte jej na miniaturní stojan, při té správné příležitosti a společnosti to bude trefa do černého.

Výzdoba může být propojena s menu. Podáváte-li gazpacho, může hostům naznačit, na co se mohou těšit, například větvička zralých, šťavnatých rajčat.

Nebojte se prezentovat běžné potraviny nekonvenčně. Místo tradiční slánky či mlýnku můžete na vločky mořské soli využít panáky nebo talířky ve tvaru mušlí. Právě takové neobvyklé detaily udělají Vaši tabuli nezapomenutelnou.

Podíl: