Přejít na obsah
Ucpaná myčka

Ucpaná myčka

Jak předejít tomu, aby se myčka ucpala, a co dělat, když už se tak stalo? Poradíme vám, jak se správně starat o myčku a jaké produkty použít.

„Budete-li se o své nástroje starat, postarají se i ony o vás...“ Tohle je zvlášť důležité mít na paměti u myčky, která ke svému optimálnímu fungování vyžaduje péči. Jednou z věcí, které jí mohou bránit v optimálním mytí, je ucpání. Přečtěte si, jak takový problém vyřešit nebo mu předejít.

Proč se myčka ucpala?

Myčka se může ucpat z různých důvodů. Používáte-li myčku neustále k odstraňování jídla, mastnoty a dalších zbytků, může ji to nakonec ucpat a znehybnit. V oblastech s tvrdou vodou se navíc mohou v trubkách tvořit usazeniny vodního kamene, které brání proudění vody. Ucpání myčky hrozí také tehdy, když z nádobí před mytím neodstraníte větší zbytky jídla. Důležité je mít na paměti, že před vložením do myčky není nutné nádobí oplachovat. Předmývání je zbytečné plýtvání vodou! Úplně totiž stačí zbytky z nádobí seškrábnout, použít účinný mycí prostředek Finish podle návodu a zapnout moderní myčku na správný program. Při dodržení těchto tří zásad vyndáte vaše nádobí z myčky pokaždé zářivě čisté.

Jak předejít ucpání myčky

Ucpání myčky lze předcházet používáním čističe myčky Finish. Díky svému složení vaši myčku odmastí, odstraní z ní vodní kámen a vyžene zápach z jejích skrytých zákoutí:

  1. Myčku zcela vyprázdněte a dbejte na to, aby v ní nebyl jiný mycí ani čisticí prostředek.
  2. Sundejte nálepku z uzávěru lahvičky (ten však na lahvičce ponechejte) a umístěte ji do stabilní pozice dnem vzhůru.
  3. Zavřete dvířka a nastavte myčku na program s nejvyšší teplotou. Vosková zátka se při vysokých teplotách roztaví a uvolní obsah lahvičky.
  4. Po skončení programu lahvičku vyjměte a vyhoďte do popelnice na plasty. Nyní se můžete spolehnout, že myčka bude fungovat optimálně.
  5. Nejlepších výsledků dosáhnete, budete-li tento postup opakovat každé tři měsíce.

Jak vyčistit myčku, která neodtéká

Pokud myčka neodtéká, může být ucpaná něčím, s čím si čistič myčky neporadí. Musíte-li myčku čistit ve fázi, kdy se v ní nachází voda, nejprve ji s ohledem na usnadnění přístupu vyprázdněte. Při vypouštění vody z myčky postupujte podle následujícího návodu:

Vypojte myčku ze sítě:

Ujistěte se, že myčka (případně i drtič odpadů) je vypojená z elektrické sítě.

Odstraňte z myčky stojící vodu:

Snažte se z myčky odsát co nejvíc vody pomocí utěrky, hadru nebo jiného savého materiálu.

Najděte odpadní hadici:

Tou je vaše myčka napojena na odpad. Odpadní hadice bývá obvykle umístěna pod dřezem nebo za myčkou.

Odmontujte ji a vyčistěte:

Následně se pokuste pomocí kleští hadici odpojit a vyčistit ji. K tomu doporučujeme běžně dostupná zařízení jako například čističe trubek.

Zkontrolujte odtok myčky:

Máte-li jistotu, že je odpadní hadice volná, stejným způsobem uvolněte odtok myčky. Najdete jej na dně myčky: uvolněte ho šroubovákem a postupujte stejně jako u hadice. Pokud jste toto vše udělali a myčka je stále ucpaná, pak nejspíš nadešel čas povolat odborníka. Jednou za čas se vyplatí myčku vyčistit skrz naskrz. Lepší údržba myčky znamená její delší životnost, a váš nejcennější kuchyňský spotřebič tak může dál sloužit ve špičkové kondici.