Přejít na obsah
ŠETŘÍ MYČKA PENÍZE?

Šetří myčka peníze?

Víte, kolik stojí používání myčky? Ačkoliv ve srovnání s ručním mytím nabízí úspornější řešení, podívejte se na pár jednoduchých zásad, které uleví vaší peněžence.

V domácnosti máme tolik spotřebičů, že snadno zapomínáme na ty, které používáme denně – jako třeba myčku. Naštěstí je pravidelné používání myčky celkem levné, zejména pokud zvolíte energeticky úsporný typ.

Kolik stojí používání myčky?

Samozřejmě největší náklady na používání myčky souvisejí se spotřebou elektrické energie a teplé vody (nepočítáme-li počáteční náklady na pořízení myčky a mycího prostředku). Protože se ale do myčky vejde více nádobí než do běžného kuchyňského dřezu, obvykle nebude třeba pouštět myčku tak často, jako kdybyste myli nádobí ručně. Navíc moderní myčky nádobí ohřívají vodu na mytí podstatně účinněji než ohřívače vody běžně používané v domácnostech. Většina moderních myček má také ekologický program, s nímž ušetříte až 20 % energie. Myje sice pomaleji, nicméně k ohřevu vody spotřebuje méně elektřiny.

Je levnější mýt nádobí ručně, nebo v myčce?

Výhody myčky i počáteční náklady jsme už zmínili. Jak to ale vychází v porovnání s ručním mytím? Kromě vody a energie na její ohřev potřebujete ke kvalitnímu ručnímu mytí gumové rukavice, mycí přípravek a houbu. Běžná moderní myčka obvykle spotřebuje na jednu náplň mezi 13 až 30 litry vody. Nicméně při ručním mytí to může být podstatně více. Používání myčky může snížit spotřebu vody (a také energie potřebné k jejímu ohřevu), což může dlouhodobě vést k finančním úsporám. Navíc při použití mycích přípravků značky Finish nebudete muset plýtvat vodou na oplachování nádobí před zahájením mycího programu. Tím, že přeskočíte předmývání, šetříte vodu, elektřinu i peníze. Pouze seškrábněte zbytky jídla z nádobí a potom naskládejte do myčky. Použijte mycí přípravky Finish a pak už nechte všechnu práci na myčce.

Úspora peněz při mytí v myčce

Náklady na mycí cyklus závisejí na několika faktorech, počínaje typem myčky přes dodavatele elektřiny až po způsob, jakým myčku plníte. Pokud si kladete otázku, zda je levnější mýt nádobí v myčce nebo ručně, odpověď zní, že je myčka úspornější. Stačí, když dodržíte několik jednoduchých zásad.

  1. Myčku pouštějte, až když je plná. Tak snížíte počet mycích cyklů za měsíc. Jak prosté!
  2. Neplňte myčku příliš. Máte-li velkou rodinu, první zásada je pro vás nejspíš samozřejmostí, ale možná nedodržujete úplně do puntíku tuto druhou! Přeplňování myčky ovšem nejenom ohrožuje kvalitu mytí, ale také může spotřebič poškodit. Ujistěte se, že myčka je naplněna správně a že uvnitř je dostatek místa pro účinné mytí.
  3. Myčku pravidelně čistěte a udržujte. Opraváři myčky dokážou udělat v peněžence pěkný průvan! Zásadně používejte kvalitní mycí přípravky jako například Finish Ultimate Plus a udržujte vnitřek myčky čistý [2.2.2], bez zbytků jídla. Zabráníte tak nánosům vodního kamene a ucpávání, což by mohlo v dlouhodobém horizontu způsobit problémy, jejichž řešení by bylo drahé.
  4. Zvažte výměnu myčky za úspornější typ. Moderní myčky jsou dnes mnohem úspornější než jejich předchůdkyně. Utratíte sice v počátku trochu víc za kvalitní myčku, ovšem v průběhu času ušetříte hotový balík.